رنگ منو:
رنگ بنر:
رنگ اصلی:
قالب صفحه:
  • عریض
  • محصور
فرصت ها و تهدیدات پیش روی محله ما

فرصت ها و تهدیدات پیش روی محله ما

ایجاد شده توسط : روابط عمومی سرای محله
در تاریخ: 1392/11/12مقدمه:

محله مبارک آباد و حسین آباد با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود که از چهار جهت توسط بزرگراه ها محصور می باشد و نزدیکی به پارک جنگلی لویزان و همچنین از جهت قدمت و تاریخچه ای که دارد، دارای فرصت ها و تهدیداتی می باشد که در این مقاله به صورت خلاصه این موارد مورد بررسی قرار گرفته اند.

نقاط ضعف و تهدید ها

از جمله مهمترین این مسائل عدم وجود امکانات زیرساختی قوی در محله است. از آنجا که محلات اطراف بر خلاف این محله از امکانات شهرنشینی خوبی برخوردار نیستند محله مبارک آباد و حسین آباد روزانه به مقصد بسیاری از اهالی محلات اطراف تبدیل شده است. وجود بیش از 20 بانک، 3 مرکز خرید فعال و همچنین 4 مرکز خرید که در دست ساخت می باشد گواه این موضوع می باشد که این محله شدیداً به امکاناتی از قبیل پارکینگ طبقاتی مجهز و خطوط حمل نقل عمومی قوی نیاز دارد و عدم وجود این امکانات در حال حاضر جزو ضعف های بزرگ محله می باشد که اگر مرتفع نگردد در آینده ای نه چندان دور به تهدید بزرگی برای ساکنین محله تبدیل می شود.
نقاط ضعف دیگری نیز در محله وجود دارد که می توان به این موارد اشاره نمود:
عدم وجود بیمارستان و درمانگاه مجهز در سطح محله
کمبود سرانه های شهری از جمله: امکانات آموزشی کافی، فروشگاه زنجیره ای مناسب، اماکن ورزشی مناسب و ...

وجود املاک فاقد سند و اقشار آسیب پذیر در قسمتی از محله

نقاط قوت و فرصت ها

در کنار ضعف های موجود، این محله دارای نقاط قوت و فرصت های ویژه و منحصر به فردی نیز می باشد. نزدیکی به پارک جنگلی لویزان که با وسعتی حدود 1200 هکتار بزرگترین فضای سبز شهر تهران به حساب می آید امتیازات ویژه ای از جمله وجود آب و هوای مناسب را برای این محله به ارمغان آورده است. همچنین با توجه به اینکه بزرگراه های اصلی تهران از جمله بزرگراه امام علی (ع) و بزرگراه شهید زین الدین از جوار این محله عبور می کنند راه های دسترسی به نقاط مختلف شهر از این محله آسان می باشد. موارد ذکر شده به همراه مواردی از قبیل: ساکنان قدیمی و اصیل در محله، وجود سراینه بالای اماکن مذهبی، روند رو به رشد ساخت و ساز، جوان بودن نسبی جمعیت محله و وجود احساس تعلق محله ای جزو فرصت هایی می باشند که می تواند نوید بخش آینده ای روشن برای محله باشد.

خلاصه

با نگاهی اجمالی به موقعیت جغرافیایی و شرایط اجتماعی ساکن بر محله و همچنین بررسی امکانات و قابلیت های محلات اطراف به این مهم می رسیم که این محله دارای ضعف هایی می باشد که اگر مورد توجه قرار نگیرد می تواند آینده محله و ساکنان را تهدید کند و درصورتی که ضعف های موجود مرتفع گردد فرصت های مناسبی برای رشد سطح اجتماعی و معیشتی اهالی به وجود خواهد آمد.
print
rating
  نظرات

نظر جدید
ایجاد شده توسط : ناشناس در 1393/03/25 09:23:34 ب.ظ
نبودن فروشگاههای زنجیرهای از ضعف های این منطقه است به اضافه آموزشگاههای قوی برای بچه ها ومدارس خوب